تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱

مجمع سالانه ایران خودرو برگزار شد

مجمع سالانه ایران خودرو برگزار شد
خطیبی: منافع سهامداران را با تولید اقتصادی و سودآور ضمانت می‌‌کنیم/ عرضه محصولات ایران‌خودرو در بورس کالا

خبر روزانه – مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت ایران‌خودرو برای سال منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ با حضور بیش از ۷۴ درصد از سهامداران برگزار شد و پس از قرائت گزارش حسابرس و بازرس قانونی، صورت‌های مالی این سال به تصویب رسید.

ایکوپرس- مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در سخنرانی مجمع سالانه، حقوق سهامداران را «امانت» توصیف کرد و گفت: با اقدامات مختلفی چون شناسایی دارایی‌های جدید، سامان‌دهی روابط با قطعه‌سازان، تغییر در ترکیب سبد تولیدات و حرکت به سمت تولید سودآور و اقتصادی، ارزش دارایی‌ها، منافع و حقوق سهامداران را ضمانت می‌کنیم.
مهدی خطیبی، ضمن ارایه گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط این خودروساز از بهمن ۱۴۰۰ تاکنون، تاکید کرد: به سهامداران عزیز قول می‌دهم در تمام برنامه‌ها و جزیی ترین سیاست‌های اجرایی پی‌گیر منافع آن ها هستم و آن را امانتی در دست خود می دانم.
وی گروه صنعتی ایران خودرو را یکی از اخلاق‌مدارترین و شفاف‌ترین شرکت های ایران خواند و گفت: از شروع فعالیت خود در این مجموعه صنعتی، همواره دو هدف کوتاه مدت و پنج موضوع را به عنوان سیاست های کلی دنبال کرده ام.
وی بازگرداندن فضای آرامش به محیط کار را یکی از اهداف کوتاه مدت خود خواند و با بیان این‌که در این بخش توفیقات مهمی حاصل شده، ادامه داد: هدف کوتاه مدت دوم نیز جمع آوری خودروهای ناقص بوده، در بهمن سال گذشته، تعداد خودروهای کف در تمام سایت های ایران‌خودرو بیش از ۸۲ هزار دستگاه بود، اما امروز این میزان وارد کانال ۱۹ هزار دستگاه شده است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، افزایش تیراژ تولید و تغییر ترکیب تولید را از سایر سیاست های اتخاذ شده در سال جاری برشمرد و اظهار کرد: این موضوع در راستای توجه بیشتر به کیفیت و نیز جلوگیری از زیان ده بودن محصولات است و به طور حتم با این رویکرد صرفه جویی در هزینه و کاهش قیمت تمام شده را خواهیم داشت.
خطیبی با اشاره به برنامه های ایران خودرو در راستای جهش کیفیت محصولات، عنوان کرد: ۲۷۹ پروژه در سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تدوین و پی گیری می شود که این موضوع به همراه بازتعریف از تولید، می تواند موجب جهش کیفی محصولات گروه صنعتی ایران خودرو شود.
وی با بیان این که سال ها تعریف تولید به اشتباه مطرح می شد، افزود: بر همین اساس نیز تولید ناقص به عنوان تولید مکانیکی خوانده و در آمار تولید لحاظ می شد که با تعریف درست تولید و طی سه مرحله، از ابتدای خردادماه تولید خودروی ناقص در گروه صنعتی ایران خودرو در حوزه سواری، سنگین و تجاری متوقف شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در ادامه با بیان این‌که دستاورد این اقدام برای گروه صنعتی ایران خودرو بسیار چشم‌گیر است، تصریح کرد: در زمینه کاهش قیمت تمام شده تولید، بر اساس برآوردهای صورت گرفته و برنامه ریزی برای تولید ۷۵۰ هزار دستگاه در سال جاری، بالغ بر هفت هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی محقق خواهد شد که این اقدام ۲۵ درصد شاخص های کیفیت را ارتقا خواهد داد و از التهابات و تنش های اجتماعی خواهد کاست.
وی با اشاره به این‌که در سال ۱۴۰۰ میزان تولید مکانیکی ۴۷۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه و میزان تولید کامل، ۴۵۱ هزار دستگاه بوده است، اظهار کرد: بر اساس محاسبات صورت گرفته اگر در سال گذشته نیز تولید به صورت عبور مستقیم صورت می گرفت و مبادرت به تولید ناقص نمی شد، دست کم چهار هزار میلیارد تومان صرفه جویی در هزینه و ۲۵ درصد افزایش کیفیت محقق می شد.
خطیبی با بیان این‌که از ابتدای خردادماه عمده تولید روزانه ایران‌خودرو ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ دستگاه و حتی بیش‌تر به‌صورت کامل و عبور مستقیم بوده است، گفت: مجموعه زنجیره تامین و شرکت ساپکو در این زمینه ما را یاری می کنند و به اتفاق این پروژه را پیش می بریم.
وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در زمینه توسعه محصولات گروه صنعتی ایران خودرو، گفت: در حوزه سواری نمونه اولیه محصول ری را تولید و رونمایی شد و ظرف دو ماه آینده حدود ۵۰ نمونه آن صنعتی سازی و تست های تصادف و سایر موارد بر روی آن انجام و آماده تولید انبوه در ابتدای سال آینده و عرضه به بازار می شود.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: محصول پروژه TF۲۱ را به عنوان خودروی اقتصادی که پایین ترین قیمت را در میان محصولات گروه صنعتی ایران خودرو خواهد داشت از ابتدای امسال پیش بردیم و این اتفاقی بی نظیر در ایران‌خودرو و کم‌نظیر در صنعت خودرو کشور است که فاصله ایده تا تولید و ارایه به بازار یک محصول تنها ۱۸ ماه زمان می برد.
خطیبی با تاکید بر عزم و اراده مدیران و کارکنان گروه صنعتی ایران خودرو برای بازگشت به روزهای درخشان، اظهار امیدواری کرد، نمونه های صنعتی محصول TF۲۱ ظرف یک تا دو ماه آینده تولید شود تا سایر مراحل را دنبال کنیم.
وی با بیان این‌که در روز میلاد حضرت امام رضا (ع) شاهد آغاز تولید انبوه وانت آریسان دو بودیم، گفت: در حوزه خودروهای تجاری، کشنده H۵، آتامان و اتوبوس برقی از محصولات توسعه یافته و رونمایی شده در مجموعه ایران خودرو دیزل به شمار می روند که تولید انبوه آن ها آغاز شده است.
خطیبی با اشاره به برنامه های ایران خودرو در حوزه صادرات، خاطرنشان کرد: امسال ۱۵ هزار دستگاه صادرات را در حوزه خودروی سواری هدف گذاری کرده ایم و این موضوع در کنار صادرات قطعات و موتور سیکلت که تا پیش از این صورت می گرفت با جدیت بیش‌تری در حال پی گیری است.
وی در خصوص توجه به شرکت های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت های نخبگی و توانمندی های داخلی بر اساس منویات مقام معظم رهبری، گفت: ایران خودرو چندین مجموعه دانش بنیان از قبل داشته است، اما این همکاری ها به شکل جدی تری در سال جاری پی گیری خواهد شد.
وی گفت: مجموعه مدیریت زنجیره ارزش خودرو یا تکنوسنتر را امسال راه اندازی کردیم و طی آن ۵۴ تفاهم نامه با شرکت های دانش بنیان بر اساس بیش از ۲۰۰ نیاز تعریف شده به امضا رسیده است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صمت، برای راه اندازی پارک علمی و فناوری صنعت خودرو اقدام کرده و در حال پی گیری زمینه های دیگر همکاری هستیم.
وی گفت: باید نتیجه تمام این فعالیت ها در صورت های سود و زیان شرکت دیده شود و تمام این موارد به افزایش درآمد یا کاهش هزینه های گروه صنعتی ایران خودرو بینجامد.
خطیبی با بیان این‌که اگر ایران خودرو قرار است، پنج سال آینده یکی از سه خودروساز برتر رده دوم دنیا و در ۱۰ سال آینده، در زنجیره ارزش جهانی، یکی از خودروسازان مطرح دنیا باشد، باید نگاه ویژه ای به سودآوری داشته باشیم، اظهار کرد: سهامدار به طور درست و بایسته از فعالیت هیات مدیره، مدیرعامل و کارکنان گروه صنعتی ایران خودرو انتظار سودآوری دارد و به همین دلیل ما با جدیت پی گیر تحقق مطالبات ایران خودرو ناظر به ماده ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی هستیم.
وی افزود: با مساعدت های وزیر صمت و نگاه ویژه ایشان، موافقت شد تا محصولات ایران خودرو و سایر خودروسازان در بورس عرضه شود که این موضوع کمک شایانی به افزایش درآمدهای گروه صنعتی ایران خودرو می کند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به این‌که در خصوص کاهش هزینه، ۸۰ درصد قیمت تمام شده محصولات ایران خودرو مربوط به مواد اولیه و شبکه تامین است، عنوان کرد: جلسات موثری با شبکه تامین و قطعه سازان داشتیم دغدغه تمام شبکه تامین این است که ایران خودرو سرافرازتر از گذشته باشد و موفق تر از قبل حرکت کند.
خطیبی گفت: به همین دلیل نیز نهایت کمک و مساعدت صورت می گیرد، در این زمینه دو تفاهم نامه با دو قطعه ساز بزرگ کشور به امضا رسانده ایم که حتی نسبت به قیمت های سال ۱۴۰۰، تعدیل‌ و کاهش صورت گیرد.
وی یکی دیگر از برنامه های محوری ایران خودرو را، راه اندازی «ایران خودرو پاورترین» دانست و گفت: ایران خودرو باید بخشی از درآمدهای خود را از طریق فروش موتور، گیربکس، قوای محرکه و اکسل به دست آورده و در این زمینه محور باشد که با قدرت و دقت لازم در حال پیشبرد این پروژه هستیم.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به این‌که باور داریم نباید خودروی بی کیفیت تولید کنیم، تاکید کرد: این نقد به صنعت خودروی ایران وارد است و کم توجهی هایی در سال های گذشته صورت گرفته، به همین دلیل چالش ها را شناسایی کردیم و با افزایش شاخص ۴۰ درصدی کیفیت محصولات ایران خودرو نسبت به اسفندماه سال قبل در تلاش هستیم تا گام های بلندی در این زمینه برداریم.
وی با بیان اینکه ایران خودرو به منظور ارج نهادن به حمایت های سهامداران، سرافرازتر از گذشته به فعالیت خود ادامه خواهد داد، گفت: مشکل ما اصلاح قیمت خودرو است که آن را نیز پی گیری می کنیم و وزارت صمت نیز نهایت مساعدت را در این زمینه داشته است.
خطیبی تصریح کرد: برخی مسایل تنها در داخل صنعت خودرو قابل حل نیست و برخی موضوعات ملی وجود دارد که نیازمند تعامل و همکاری همه نهادها و دستگاه های اجرایی ذی ربط است.

بیشتر بخوانید:  محصول مشترک وزارت دفاع و ایران خودرو رونمایی شد

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.