تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۴

سازمان تأمین‌اجتماعی؛ حامی بانوان شایسته ایرانی

سازمان تأمین‌اجتماعی؛ حامی بانوان شایسته ایرانی

ایجاد رفاه اجتماعی و صیانت از اقشار مختلف مردم در برابر رویدادها و ریسک‌هایی چون پیری، بیکاری، ازکارافتادگی و بیماری از مهمترین اهداف و سیاست‌های کلان هر کشور است و اصل ۲۹ قانون اساسی که مهم‌ترین و بنیادی‌ترین استراتژی و راهبرد کشور در حوزه تأمین‌اجتماعی و بیانگر اهمیت آن در نزد ارکان کشور و آحاد مردم است، بر تعمیم بیمه در جامعه تأکید کرده است

خبر روزانه – ایجاد رفاه اجتماعی و صیانت از اقشار مختلف مردم در برابر رویدادها و ریسک‌هایی چون پیری، بیکاری، ازکارافتادگی و بیماری از مهمترین اهداف و سیاست‌های کلان هر کشور است و اصل ۲۹ قانون اساسی که مهم‌ترین و بنیادی‌ترین استراتژی و راهبرد کشور در حوزه تأمین‌اجتماعی و بیانگر اهمیت آن در نزد ارکان کشور و آحاد مردم است، بر تعمیم بیمه در جامعه تأکید کرده است.

 

 

 با توجه به جایگاه متعالی زنان و مادران فرهیخته ایرانی در خانواده و جامعه ایرانی و اسلامی، بیمه زنان خانه‌دار و دختران از جمله طرح‌های بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی برای توسعه پوشش بیمه اجتماعی در کشور است که در قالب طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی طراحی شده است و فرصت بیمه شدن را برای همه زنان و دختران ایرانی فراهم آورده است.

جامعه هدف بیمه زنان خانه‌دار

ذی نفعان و اقشار هدف این نوع بیمه، تمامی زنان و دختران کشور هستند که در رده سنی بین ۱۸ سال تمام تا ۵۰ سال تمام قرار دارند و فاقد پوشش بیمه‌ای هستند. بانوان با سن بیش از ۵۰ سال نیز در صورت دارا بودن سوابق قبلی بیمه‌پردازی معادل مازاد سنی، امکان انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار و دختران را خواهند داشت. به‌عنوان مثال، متقاضی‌ای‌ که  ۳ سال بیمه‌پردازی قبلی دارد، تا ۵۳ سالگی برای انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار  فرصت دارد. در ضمن متقاضیانی که دارای ۱۰ سال سابقه قبلی پرداخت حق‌بیمه نزد سازمان تأمین‌اجتماعی باشند، از اعمال شرط سنی مقرر معاف هستند.

مزایای بیمه زنان خانه‌دار

امکان انتخاب درآمد مشمول کسر حق‌بیمه، امکان انتخاب نرخ حق‌بیمه متناسب با خدمات مورد تعهد و نیز امکان دریافت مستمری بازنشستگی همزمان با دریافت مستمری همسر مرحوم از ویژگی‌های این طرح بیمه‌ای است. به بیان دیگر، در صورتی‌که زن خانه‌دار مستمری همسر مرحوم خود را دریافت می‌کند، می‌تواند ضمن استمرار دریافت مستمری بازماندگان، رأساً بیمه‌پردازی در قالب این طرح را آغاز کند و بعد از رسیدن به سن بازنشستگی، علاوه بر مستمری همسر مرحوم، مستمری بازنشستگی خود را نیز دریافت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  رونمایی از درگاه نظارت مردمی سازمان تأمین‌اجتماعی

استفاده از خدمات درمانی

در صورتی که فرد متقاضی بیمه زنان خانه‌دار و دختران بخواهد از مزایای درمانی این بیمه نیز استفاده کند، باید به ازای هر نفر ماهیانه حق‌سرانه درمان را که هر سال به تصویب هیأت محترم وزیران می‌رسد؛ به ازای خود و هر یک از افراد تحت تکفل قانونی پرداخت کند؛ اما از آنجا ‌که زنان خانه‌دار و دختران، اغلب تحت‌تکفل همسر یا والدین خود بوده و از نظر درمانی نیز تحت پوشش بیمه آنان هستند، در این صورت می‌توانند در عین بیمه‌پردازی در قالب طرح بیمه زنان خانه‌دار، کماکان از خدمات درمانی به‌تبع همسر با والدین خود استفاده کنند و ملزم به پرداخت حق سرانه درمان نخواهند بود. در سال جاری، نرخ سرانه درمان برای هر نفر، ۹۱ هزار تومان تعیین شده است.

نرخ حق‌بیمه و تعهدات سازمان تأمین‌اجتماعی

سه نوع نرخ حق‌بیمه برای بیمه زنان خانه‌دار و دختران تعریف شده است که متقاضیان می‌توانند یکی از آنها را انتخاب کنند. دستمزد مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه این افراد نیز بین حداقل و حداکثر دستمزد مصوب شورای عالی کار است که زنان متقاضی بیمه زنان خانه‌دار و دختران می‌توانند متناسب با سن و سابقه، دستمزد مورد نظر را انتخاب و حق بیمه خود را برمبنای آن پرداخت کنند.

 

نرخ حق بیمه زنان خانه‌دار و دختران ۱۲ درصد شامل خدمات بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی می‌شود، یعنی بیمه شده با انتخاب این نرخ و پرداخت حق بیمه، بعد از رسیدن به شرایط سن و سابقه قانونی، می‌تواند بازنشسته شود و اگر خدای ناکرده پس از رسیدن به سن بازنشستگی فوت کند، بازماندگان وی برمبنای مقررات تأمین‌اجتماعی و در صورت احراز شرایط قانونی، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. نرخ دیگر حق بیمه زنان خانه‌دار و دختران ۱۴ درصد است که خدمات بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی برای این نرخ پرداخت حق بیمه تعریف شده است. کامل‌ترین نوع خدمات هم در نرخ ۱۸ درصد است که شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت است. در سال ۱۴۰۱ و برمبنای حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برای این سال، در شش ماهه دوم این سال حداقل حق بیمه زنان خانه‌دار و دختران در صورت انتخاب نرخ ۱۲ درصد حدود ۵۰۲ هزار تومان، در صورت انتخاب نرخ ۱۴ درصد حدود ۵۸۵ هزار تومان و در صورت انتخاب نرخ ۱۸ درصد حدود ۷۵۲ هزار تومان است. البته این مبالغ برای هر سال متناسب با تغییر دستمزدها براساس مصوبات شورایعالی کار، تغییر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  برگزاری آزمون استخدامی سراسری سازمان تأمین اجتماعی

ثبت‌نام غیرحضوری برای بیمه زنان خانه‌دار

ثبت‌نام در طرح بیمه زنان خانه‌دار و دختران سازمان تأمین‌اجتماعی و پرداخت حق بیمه ماهانه این طرح بیمه‌ای، بسیار ساده است و هیچ نیازی به مراجعه به شعب سازمان تأمین‌اجتماعی نیست. با استفاده از رایانه شخصی یا حتی گوشی موبایل، می‌توان پس از ثبت‌نام اولیه در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان به نشانی es.tamin.ir تمام مراحل انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه ماهانه را در مسیر منوی بیمه‌شدگان/ بیمه‌شدگان خاص / انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار و دختران انجام داد.

 

همچنین امکان عقد قرارداد و پرداخت حق بیمه از طریق برنامه کاربردی یا اپلیکیشن “تأمین من” که از سایت سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی www.tamin.ir یا کافه بازار قابل دریافت و نصب بر روی گوشی‌های هوشمند است نیز وجود دارد.

اگر هم به رایانه یا گوشی تلفن همراه دسترسی ندارید، برای انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‌دار و دختران می‌توانید به یکی از شعب یا کارگزاری های رسمی سازمان تأمین‌اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کنید. همچنین همکاران ما در مرکز ارتباطات مردمی سازمان تأمین‌اجتماعی با شماره تلفن ۱۴۲۰ در تمام ساعات شبانه‌روز و حتی روزهای تعطیل برای راهنمایی و رفع مشکلات احتمالی شما، در خدمت خواهند بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.