سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۳
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
نسل جدید را از دین نرانید | چاپ |

متأسفانه برخی تصمیمات عجیب و غریب که از سوی "کاسه های داغ تر از آش" اتخاذ می شود ، همه چیز را به هم ربط می دهند تا به نوعی - ولو ناخواسته - مروج دین گریزی مخصوصاً بین نوجوانان و جوانان باشند.

بزرگداشت مناسبت های دینی ، بی هیچ تردیدی ، دغدغه مومنان است و صد البته ستودنی. هم از این روست که هیچ مسلمانی ، در سالروز شهادت ائمه اطهار (ع) ،  ازدواج نمی کند و جشن تولد نمی گیرد و قس علیهذا .
این حرمت نگه داشتن ، به عنوان مصداقی از تعظیم شعار الهی ، قرن هاست که در جامعه اسلامی ایران رواج داشته و حتی در زمانی که حکومت های غیر دینی و حتی ضد دینی در ایران حاکم بوده اند ، از سوی عموم مردم ، رعایت شده است و همچنان می شود و در آینده نیز باید استمرار یابد.

سخن اما این است که نباید سلائق و محدودیت های "خودخواسته و خودساخته" را به عنوان بزرگداشت شعائر دینی بر جامعه تحمیل کرد ، چه آن که چنین رویکردی به نقض غرض خواهد انجامید.

به عنوان مثال ، عدم برگزاری کنسرت های موسیقی یا تئاترهای کمدی در ایام عزاداری ، عقلاً و عرفاً امری قابل درک و پسندیده است و کسی در جامعه اسلامی برنمی تابد ، مثلاً در روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) ، در گوشه ای از شهر صدای ساز و دهل بلند باشد و در گوشه ای دیگر ، رقص و پایکوبی راه بیندازند ؛ این امر ، ربطی به دولت ها هم ندارد و یک امر عرفی و مذهبی محترم بین عموم مردم است.

اما برخی امور ، اساساً ربطی به دین و مذهب و عزاداری های آیینی ندارند و اقدام به آنها نیز شرعاً ، عرفاً و اخلاقاً منعی ندارد. مثلاً اگر در روز ارتحال یکی از بزرگان دین ، فردی از یک موزه یا بنای تاریخی بازدید کند ، هیچ اهانتی به شعائر الهی نشده است چه آن که این دو مقوله ، ارتباطی به هم پیدا نمی کنند ، چه برسد به این که بین بازدید از یک بنای تاریخی و یک مناسبت مذهبی ، قائل به توهین هم باشیم!

با این وجود ، متأسفانه برخی تصمیمات عجیب و غریب که از سوی "کاسه های داغ تر از آش" اتخاذ می شود ، همه چیز را به هم ربط می دهند تا به نوعی - ولو ناخواسته - مروج دین گریزی مخصوصاً بین نوجوانان و جوانان باشند. به عنوان مثال ، اگر کسی روز ارتحال پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) ، بخواهد با خانواده ، از عمارت تاریخی 150 ساله باغ شاهزاده در اطراف کرمان بازدید کند، آیا کار او وهن دین و رسول خدا(ص) است؟! قطعاً هیچ عقل سلیمی ، چنین رابطه اهانت باری بین این دو پیدا نمی کند.

حال اگر ، روز ارتحال پیامبر اسلام (ص) ، روی قطعه کاغذی که بر روی در  یک اثر تاریخی چسبانده اند ، اعلام کنند که به مناسبت سالروز ارتحال پیامبر (ص) ، این اثر تاریخی تعطیل است ، آیا این کار تعظیم شعار الهی است یا زمینه ای برای بدبین کردن مردم و به ویژه افراد کم سن و سال به همین شعار است؟
به عنوان مثال ، به این تصویر که متعلق به همین دو روز قبل است دقت کنید:

 

 

به راستی از نظر مسوولان ، کجای بازدید از این عمارت تاریخی ، مغایر با شؤون اسلامی است و تعطیلی این اثر تاریخی ، چه ربطی می تواند به یک مناسبت مذهبی داشته باشد که ارتحال نبی مکرم اسلام (ص) را «بهانه» تعطیلی خودشان قرار می دهند؟
مگر قرار است مردم در داخل این بنای تاریخی چه کنند جز نگاه کردن به در و دیوار بنا؟

وقتی صدها خانواده و مخصوصاً مسافران ، در یک روز تعطیل به دیدن یک عمارت تاریخی می روند و بعد با اطلاعیه تعطیلی به مناسبت رحلت پیامبر (ص) مواجه می شوند ، آیا این امکان وجود ندارد که جوان ترها و خردسالان احساس نامناسبی نسبت به موضوع داشته باشند؟

البته این ، فقط و فقط یک مثال نازل و ملموس از روش های این چنینی است و الّا در سطوح دیگر ، چنین رویکردهایی به وفور وجود دارد و روز به روز هم بر حجم شان افزوده می شود.

به نظر می رسد عده ای هنوز نه دین را به درستی شناخته اند و نه معنی تعظیم شعائر الهی را می دانند و نه از آثار سوء کارهای خود بر روح و روان مردم ، به ویژه نسل جدید خبر دارند و هنوز نمی دانند که هر چیزی به جای خویش نیکوست.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبر روزانه است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است