شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۹
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
مخالفان «بی‌بی» روزبه‌روز بیشتر می‌شوند | چاپ |

هزاران مهاجر يهودي در سرزمين‌هاي اشغالي فلسطين شنبه شب در مقابل محل اقامت بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم اشغالگر سرزمين فلسطيني در اعتراض به سوءمديريت او در مديريت بيماري كرونا در سرزمين‌هاي اشغالي و استمرار نخست‌وزيري‌اش به‌رغم اتهام‌هاي فساد مالي و سياسي، تجمع كردند. براساس برآورد رسانه‌هاي عبري زبان، نزديك به ۱۰ هزار نفر در اين تظاهرات گسترده شركت كردند

 

خبر روزانه - مهاجران يهودي ساكن سرزمين‌هاي اشغالي از ابتداي تابستان سال جاري، از پنجشنبه‌شب تا شنبه شب در مقابل محل اقامت نخست‌وزير رژيم، در مركز قدس اشغالي تجمع مي‌كنند. اما تجمع اعتراضي روز شنبه با مشاركت ۱۰ هزار نفر، بزرگ‌ترين تجمع از اين دست بود كه در ماه‌هاي اخير برگزار شده است.بسياري از معترضان خواهان كناره‌گيري نخست‌وزير به دليل ناتواني در كنترل شيوع ويروس كرونا، گسترش بي‌سابقه بيكاري و مشكلات اقتصادي و معيشتي و اتهام‌هاي فساد سياسي و اقتصادي هستند. اين در حالي است كه نتانياهو در ماه‌هاي اخير تلاش عمده خود را به اشغال سرزمين‌هاي بيشتري از كرانه باختري معطوف كرده است و همزمان سه ماه بعد از تشكيل دولت ائتلافي با رقباي اصلي‌اش در حزب آبي-سفيد به صورتي رفتار مي‌كند كه برگزاري يك انتخابات مجدد را بعد از سه انتخابات متوالي بدون نتيجه از فروردين سال گذشته تاكنون، ناگزير مي‌كند.

 

استقبال روزافزون از تجمع‌هاي ضدنتانياهو

معترضان با شعارهايي همچون «وزير جنايت» و «برو زندان» نخست‌وزير رژيم اشغالگر را خطاب قرار مي‌دادند و خواهان استعفاي او از قدرت بودند. بنيامين نتانياهو، در طول هفته‌هاي گذشته تلاش كرده‌بود تا ابعاد اين تجمعات را كوچك جلوه دهد، اما با افزون شدن تعداد معترضان، نگراني‌ها در مورد به خشونت كشيده شدن اعتراضات عليه حكومت يازده‌ساله بنيامين نتانياهو در اين رژيم را افزايش داده است. هر چند اين تظاهرات تاكنون تلفاتي بر جا نگذاشته است، اما رسانه‌ها و برگزاركنندگان نسبت به خشونت پليس عليه تظاهرات‌كنندگان، ازجمله بازداشت گسترده معترضان به‌شدت اعتراض كرده‌اند.

 

با اين حال بعد از اعتراضات گسترده به خشونت پليس در هفته‌هاي گذشته، به نوشته رسانه‌ها در تظاهرات شنبه شب، پليس رژيم با ملايمت بيشتري با معترضان برخورد كرده است. شنبه شب دست كم ۱۲ معترض در مقابل محل اقامت نتانياهو بازداشت شدند. همزمان با گسترش تجمع‌هاي مخالفان نتانياهو، هواداران تندروي او هم براي برگزاري تجمع‌هاي موازي به خيابان‌ها مي‌آيند. پنجشنبه شب گذشته گروهي از هواداران گروه‌هاي تندروي نژادپرست يهودي با شعارهايي مانند «از عرب‌ها متنفرم» و «مرگ بر چپ‌ها» به تجمع مخالفان نتانياهو حمله كردند. پليس رژيم اشغالگر تاكنون موفق شده جلوي برخورد اين دو گروه با يكديگر را بگيرد.

 

«يك مشت آنارشيست»

به نوشته روزنامه گاردين، اعتراضات اخير عليه نتانياهو بزرگ‌ترين تجمع‌هاي اعتراضي عليه رژيم است كه از سال ۲۰۱۱ تاكنون برگزار شده است. در اعتراضات ۲۰۱۱ كه با شعار عدالت اجتماعي و در اعتراض به افزايش شديد قيمت‌ها و مشكلات معيشتي برگزار شد، صدها هزار نفر از مهاجران يهودي ساكن سرزمين‌هاي اشغالي شركت كردند. نتانياهو در حال حاضر در سه پرونده فساد مالي و سوءاستفاده از قدرت در دادگاه در حال محاكمه است، همزمان با اوج‌گيري مجدد شيوع ويروس كرونا در سرزمين‌هاي اشغالي در كنار آثار اقتصادي اين بيماري از جمله رسيدن بيكاري در ميان مهاجران يهودي به ۲۱درصد، باعث خشم عمومي از عملكرد دولت او شده است.نتانياهو به‌رغم گسترش تجمع‌هاي اعتراضي، معترضان به خود را «مشتي آنارشيست مزدور» ناميده است كه از سوي «دشمنان سياسي»اش شارژ مي‌شوند. او همچنين رسانه‌ها را به «بزرگ‌نمايي» اين اعتراضات متهم كرده است. نتانياهو در صحبت‌هايش گفته است: «من تاكنون چنين تلاش هماهنگ‌شده‌اي از سوي رسانه‌ها براي ارايه تصوير جعلي نديده‌بودم، شايد اولين مثال از چنين رفتاري آدم را ياد اتحاد جماهير شوروي بيندازد، اما به نظر شبيه كره‌شمالي است.»

 

نتانياهو ادامه داد: «من به‌شدت به اقدامات يك‌طرفه رسانه‌ها در مورد اعتراضات انتقاد دارم، آنها اعتراضات را پوشش نمي‌دهند، بلكه در آن مشاركت مي‌كنند، آنها را تهييج مي‌كنند.»اظهارات نتانياهو عليه رسانه‌ها در شرايطي بيان مي‌شود كه يكي از اتهام‌هاي فساد او تحت فشار گذاشتن رسانه‌ها براي منافع سياسي شخصي است. يكي از اتهام‌هاي بنيامين نتانياهو در دادگاه اين است كه در آستانه يكي از انتخابات گذشته رژيم به يك رسانه مخالف فشار آورده است در صورتي‌كه گزارش‌هايي مثبت در مورد او چاپ نكند، مصوبه‌اي به قانون تبديل مي‌كند كه براي فعاليت رسانه‌هاي مخالف محدوديت ايجاد كند.

 

نتانياهو هنوز راي دارد

به‌رغم گسترش اعتراضات در روزهاي اخير، تحليلگران سياسي رژيم اشغالگر معتقدند كه نتانياهو همچنان از حمايت بخش بزرگي از مهاجران يهودي تندروي ساكن سرزمين اشغالي برخوردار است. به نوشته يديعوت آحارانوت، هنوز هيچ نشانه‌اي وجود ندارد كه به‌رغم همه اين اعتراضات، دادگاه‌ها و مشكلات اقتصادي، هواداران نتانياهو نظرشان را عوض كرده‌باشند. ناهوم بارنيا، تحليلگر اين رسانه عبري زبان ادامه مي‌دهد: «با اين حال، گسترش اين اعتراضات بايد او را نگران كند، چرا كه استمرار اين اعتراضات باعث شده تا عده بيشتري به آن بپيوندند و ممكن است دير يا زود با افزايش اين تجمع‌ها، راست‌گرايان تندرو هم نظرشان را در مورد نتانياهو تغيير دهند. بارنيا تاكيد مي‌كند: «وقتي فكر مي‌كردند موفق است به او راي دادند، اما حالا با بحران اقتصادي موجود و شكستي كه در مديريت ويروس كرونا از خود نشان داده است، با جنبه‌اي ديگر از حكومت او مواجه شده‌اند. آنها از شكست خوش‌شان نمي‌آيد.» براساس تازه‌ترين نظرسنجي‌ها اگر همين امروز انتخابات زودهنگام در سرزمين‌هاي اشغالي برگزار شود، حزب نتانياهو دست كم ۵ كرسي از 36 كرسي خود در كنست را از دست خواهد داد، اما اين كرسي‌ها همچنان دراختيار احزاب راست‌گراي موتلف او باقي مي‌ماند.

 

انتخابات چهارم؟

اين نظرسنجي‌ها در شرايطي انجام مي‌شود كه گمانه‌زني‌ها در مورد برگزاري انتخابات زودهنگام تازه در سرزمين اشغالي فلسطين، افزايش يافته است. در حالي كه كمتر از چهار ماه از تشكيل دولت ائتلافي بنيامين نتانياهو با رقبايش در حزب آبي-‌ سفيد مي‌گذرد، شكاف در اين ائتلاف كه با هدف كنترل بيماري كوويد۱۹ تشكيل شد از هر زمان ديگري مشهودتر است. به گفته تحليلگران نتانياهو با نگراني از اينكه به زودي ديوان عالي رژيم راي به عدم صلاحيت او براي نخست‌وزيري دهد، قصد دارد تا انتخابات زودهنگام ديگري را تا پيش از آبان‌ماه برگزار كند تا بتواند با كسب اكثريت كرسي‌هاي پارلمان براي حزب خود و موتلفانش، قانوني براي مصونيت نخست‌وزير در كنست تصويب كند.

 

در حال حاضر اختلاف‌نظر در مورد بودجه، مهم‌ترين مساله‌اي است كه مي‌تواند رژيم اشغالگر را به چهارمين انتخابات در طول يك سال و نيم گذشته بكشاند. بني گانتز، رهبر حزب آبي-‌سفيد معتقد است كه براساس توافق تشكيل دولت ائتلافي، بايد يك لايحه بودجه دو‌ساله براي رژيم تصويب شود. در برابر نتانياهو اصرار دارد كه بودجه يك ساله طراحي شود، اگر توافقي درمورد مصوبه بودجه تا 3 هفته ديگر ميان 2 جناح اصلي دولت به وجود نيايد، خواه ناخواه به صورت خودكار كنست رژيم منحل خواهد شد و انتخابات 4 اجتناب ناپذير.

 

رويگرداني «نسل نتانياهو»

رويترز در گزارشي از اعتراضات عليه نتانياهو به حضور گسترده جوانان يهودي در اين اعتراضات اشاره مي‌كند، افرادي كه به گفته اين رسانه «نسل نتانياهو» هستند. رويترز در گزارش خود تاكيد مي‌كند: «بسياري از اين جوانان در تمام طول دوراني كه با سياست آشنا شده‌اند، نتانياهو را به عنوان تنها رهبر دولت ديده‌اند و هيچ رهبر سياسي ديگري را به خاطر ندارند.» يكي از معترضان به رويترز مي‌گويد: «اين نبرد مرگ و زندگي است، افول دهه‌هاي اخير راهي جز اين نگذاشته است كه به خيابان بياييم و مادامي كه تغييرات عميق ضروري در نظام ايجاد نشود، در خيابان مي‌مانيم.» روزنامه نيويورك‌تايمز در گزارشي مي‌نويسد كه بسياري از شركت‌كنندگان در تظاهرات ضدنتانياهو هنوز به سن راي دادن هم نرسيده‌اند، اما در پي افزايش نارضايتي‌ها مي‌خواهند از هر طريقي كه شده نظرشان را عليه حاكميت ۱۱ساله نتانياهو عنوان كنند.

 

براساس آمار ارايه شده توسط يك انديشكده رژيم اشغالگر موسوم به «موسسه دموكراسي اسراييل» نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهد كه مقبوليت عملكرد دولت نتانياهو در مديريت شيوع ويروس كرونا به كمتر از ۳۰‌درصد رسيده است. گزارش رويترز مي‌افزايد، بسياري از منتقدان معتقدند كه نتانياهو علاقه و تمايلش به مديريت بحران كرونا را ازدست داده است و تمركزش را بر مسائلي مانند ضميمه كردن سرزمين‌هاي ديگر از كرانه باختري رود اردن و رسيدگي به اتهام‌هاي فسادش در دادگاه گذاشته است.روزنامه اعتماد

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبر روزانه است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است